Transport drogowy i sektor logistyczny są kluczowymi elementami gospodarki. Zależą od niej między innymi przemysł, zdrowie i handel. Nie dziwi więc fakt, że każda firma transportowa inwestuje w technologię, aby poprawić jakość świadczonych usług. Ale które technologie całkowicie zmienią ten sektor?
Istnieją nowe technologie, które w nadchodzących latach spowodują ogromny postęp w transporcie. Wiele z nich ma na celu zwiększenie efektywności, inne zaś optymalizację zasobów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze technologie:
1. Pojazdy autonomiczne
Duże firmy po obu stronach Atlantyku inwestują w autonomiczne pojazdy. Zza oceanem są one jednak nieco bardziej zaawansowane. W Australii na przykład, takie ciężarówki są już używane w przemyśle górniczym. To jednak Stany Zjednoczone, wśród krajów Zachodu są najbardziej innowacyjne W grę wchodzi wzrost wydajności. Zasadniczo pojazdy te umożliwiają kierowcy robienie przerw w prowadzeniu pojazdu na bardzo długich trasach.
2. Zaawansowana analiza
Jednym z głównych wymogów sektora jest znajomość warunków pogodowych i drogowych. Z tego powodu wiele firm inwestuje w systemy, które pomagają im sporządzać wszelkiego rodzaju prognozy: Która trasa jest najszybsza? Jaka będzie pogoda na trasie do pokonania? Jak duży ruch spodziewany jest w danym miejscu? Ponadto, w ramach zaawansowanej analizy, wyróżniają się czujniki. Umożliwiają one monitorowanie takich aspektów jak lokalizacja, kamery czy wydajność.
3. Drony na usługach firm transportowych
Choć nadal nie ma wyraźnych postępów w tym zakresie, wykorzystanie dronów coraz bardziej się rozwija. Duża amerykańska firma dystrybucyjna opracowała drona do dostarczania paczek. Różni eksperci podkreślają, że w przyszłości drony będą odgrywać dużą rolę w tym sektorze. Mogłyby one stanowić doskonałe uzupełnienie transportu drogowego, zwłaszcza na krótkich dystansach. Pomogą one zwiększyć wydajność, skracając czas dostawy.
4. Technologia antykolizyjna
Branża logistycznego transportu drogowego domagała się większego bezpieczeństwa w samochodach ciężarowych. Aby uniknąć kolizji, branża bada możliwość zastosowania kamer i czujników 360 stopni. W jakim celu? Aby uniknąć lub przewidzieć niebezpieczeństwo na drodze. Urządzenia te będą w stanie ostrzec kierowcę lub skorygować trajektorię, hamując automatycznie.
5. Ciężarówki elektryczne
Chociaż w samochodach osobowych istnieją już różne modele elektryczne, ich wdrożenie w samochodach ciężarowych jest trudniejsze. Tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę pokonywane odległości lub problemy, jakie mogą generować silniki. Szacuje się jednak, że trudności te zostaną przezwyciężone. Do 2030 r. udział w rynku elektrycznych samochodów ciężarowych może wynieść nawet 15%.