Sama myśl o podróżowaniu wywołuje uśmiech i przyjemne uczucia, prawda? Jednak myślenie o formalnościach związanych z lotniskami i zakupem biletów lotniczych może nie być tak sielankowe. Dlatego przygotowaliśmy listę 11 najważniejszych wskazówek, które pozwolą zaoszczędzić czas na lotnisku i sprawią, że ta część procesu będzie przyjemnym doświadczeniem.     

1. Sprawdź wagę i wymiary bagażu

Jedną z czynności, które mogą pomóc zaoszczędzić czas na lotnisku, jest sprawdzenie przed przyjazdem na lotnisko, czy bagaż jest zgodny z zasadami określonymi przez linię lotniczą pod względem wymiarów, wagi i dozwolonych przedmiotów.  Podróżni mogą uzyskać te informacje w punktach sprzedaży biletów lotniczych (osobiście), w centrach obsługi telefonicznej oraz na stronie internetowej wybranej firmy (linii lotniczej, biura podróży).

Za pomocą taśmy mierniczej można sprawdzić, czy bagaż rejestrowany i podręczny spełniają zalecane wymiary wysokości, szerokości i długości. W przypadku bagażu podręcznego należy pamiętać o wytycznych dotyczących płynów i innych przedmiotów, np. nie wszystkie linie lotnicze akceptują statywy do aparatów fotograficznych jako bagaż podręczny. Należy pamiętać, że nadbagaż może spowodować opóźnienia, a także dodatkowe opłaty i podatki.  

2. Zorganizuj środek transportu

Środek transportu, który wybierzesz, aby dostać się na lotnisko, również odgrywa rolę w optymalizacji czasu podróży. Najpopularniejszą opcją jest skorzystanie z pomocy członka rodziny/przyjaciela lub wynajęcie taksówki.

W ten sposób można uniknąć konieczności znalezienia bezpiecznego miejsca na samochód (na parkingach znajdujących się najbliżej lotniska zwykle nie ma miejsc parkingowych). Jeśli mimo to zdecydujesz się przyjechać samochodem, zarezerwuj wcześniej miejsce parkingowe. Pamiętaj, aby zapytać o opłatę za parking i czy są jakieś dodatkowe opłaty w przypadku, gdy wrócisz później niż przewidywano.    

3. Sprawdź status lotu przed wyjściem z domu

Innym sposobem na zaoszczędzenie czasu na lotnisku jest sprawdzanie statusu lotu w czasie rzeczywistym przed wyjściem z domu. Wystarczy wejść na stronę internetową linii lotniczej, aby dowiedzieć się, czy lot jest planowany, czy opóźniony. Informacje te są szczególnie cenne, jeśli ktoś czeka na Ciebie w miejscu docelowym lub jeśli będziesz odbywać lot z międzylądowaniami i przesiadać się do innego samolotu, co wiąże się z koniecznością zmiany harmonogramu różnych aspektów podróży w ostatniej chwili.  

4. Zrób check-in online

Obecnie większość linii lotniczych umożliwia odprawę online na 48 do 24 godzin przed odlotem za pośrednictwem swojej strony internetowej. Zazwyczaj ta opcja oferuje dodatkowe korzyści, takie jak wybór miejsca w samolocie, oraz wydzieloną strefę odbioru bagażu dla pasażerów, którzy dokonali odprawy online.

A jeżeli boisz się wskoczyć na pokład samolotu, zostań w Polsce i sprawdź lodzinfo.pl, aby dowiedzieć się o najlepszych atrakcjach miasta i okolicy, które również zapewnią i niezapomniane wakacje z całą rodziną.